Tarcica iglasta sucha (jodła, świerk, sosna)
W swoim asortymencie mamy również tarcicę iglastą suchą pozyskiwaną z drewna jodłowego, świerkowego i sosnowego. Oferowana przez nas tarcica dostępna jest w różnej grubości, szerokości i wysokości. W celu zagwarantowania najlepszych parametrów technicznych drewno iglaste poddajemy procesowi suszenia odbywającemu się w ściśle określonych warunkach, co sprawia, że tarcica cechuje się dużą wytrzymałością i trwałością. Dzięki starannemu suszeniu i odpowiedniemu przechowywaniu tarcicy, zyskują Państwo najwyższej jakości produkt o uniwersalnym zastosowaniu w budownictwie, ciesielstwie, meblarstwie i innego rodzaju pracach konstrukcyjnych.
Jakie jest zastosowanie tarcicy iglastej?
Tarcica iglasta to materiał znajdujący zastosowanie przede wszystkim w branży budowlanej i meblarskiej. Cechująca się wysoką wytrzymałością i łatwością obróbki tarcica iglasta wykorzystywana jest m.in. do produkcji konstrukcji szkieletowych, więźby dachowej oraz mebli użytkowych m.in.: stołów, krzeseł, stelaży łóżek i mebli tapicerowanych oraz innych elementów meblowych.
Czym charakteryzują się poszczególne gatunki drewna wykorzystywanego do produkcji tarcicy iglastej?
Drewno jodłowe
Drewno jodłowe jest jednym z najcięższych gatunków drzew rosnących na terenie naszego kraju – jego gęstość wynosi 460 kg/m3. Jednak po wysuszeniu staje się o wiele lżejsze. Jak większość drzew iglastych, obróbka tego gatunku jest stosunkowo łatwa. Drewno jodłowe można bez problemu piłować, szlifować oraz wiercić w celu uzyskania właściwego materiału. Jest również podatne na sklejanie, gwoździowanie czy łączenie za pomocą śrub. Drewno to nie impregnuje się tak dobrze, jak inne drzewa iglaste. Charakteryzuje się również mniej estetycznym wyglądem. Ze względu na małą zawartość żywicy nie ma połysku, a jego barwa jest mało wyrazista. Drewno jodłowe ma średnie parametry wytrzymałościowe, ale jest wysoce odporne na działanie wilgoci.
Drewno świerkowe
Drewno świerkowe jest miękkie i lekkie, co wpływa na łatwość jego obróbki. Może być cięte, tłoczone, szlifowane czy frezowane. Bez problemu łączy się z innymi elementami za pomocą gwoździ lub śrub. Jest jednak trudne w polerowaniu. Drewno to nie należy do gatunków mocno żywiczych. Wykorzystywane w miejscach suchych i przewiewnych zachowuje odpowiednią trwałość.
Drewno sosnowe
Drewno sosnowe wyróżnia się estetycznym wyglądem – ma jasną barwę i delikatne usłojenie. Jest materiałem niezwykle funkcjonalnym i wytrzymałym. Drewno to jest podatne na obróbkę. Charakteryzuje się sprężystością i wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Znosi duże obciążenia oraz jest oporne na zginanie, ściskanie czy rozciąganie. Ponadto zapewnia doskonałą izolację termiczną i akustyczną oraz szybko schnie.